BioWellbeing – edukacja zdrowotna.

Celem wdrożenia optymalnej strategii wellbeingowej jest określenie sposobu współpracy pomiędzy pracodawcą a pracownikami, który pozwoli na stworzenie środowiska pracy zapewniającego równowagę pomiędzy życiem a pracą. Strategia powinna określać działania zapewniające zdrowie i dobre samopoczucie pracowników w organizacji i poza nią. Kluczową rolę jako motywatora zdrowych działań i nawyków, pełni wiedza. Wiedza o pozytywnym wpływie zdrowego stylu życia na stan zdrowia ciała i psychiki jest najskuteczniejszym czynnikiem motywującym do zmian.

Edukacja zdrowotna pracowników.

Stan zdrowia jest wypadkową wielu czynników. Biorąc założenie, że człowiek jest biomaszyną, której skuteczność działania zależy od wielu układów anatomicznych i fizjologicznych, należy przyjąć, że to od kondycji zdrowotnej biomaszyny zależy jej skuteczność. Coraz więcej badań wskazuje, że żywienie, aktywność ruchowa oraz regeneracja, mają decydujące znaczenie dla wydajności ciała i mózgu. Mam tu na myśli, także kondycję zdrowia psychicznego. Zauważając, że tylko nadmiar cukrowców (pomijając inne nieprawidłowe proporcje makroskładników) w diecie powoduje: spowolnienie efektywności pracy mózgu, degenerację i upośledzenie funkcji mózgu, niepokój i pesymistyczne myślenie, brak kreatywności – zaburzenie działania neuroprzekaźników, stany zapalne mózgu, można wysnuć wniosek, że żywienie jest podstawą kondycji zdrowotnej człowieka.

Z mojego doświadczenia wynika, że tylko przytoczenie na szkoleniach powyższych argumentów o cukrowcach, zmienia radykalnie nastawienie ludzi do słodkości. Takich argumentów merytorycznych, wyjaśniających zależności pomiędzy zdrowiem a stylem życia, można przytoczyć więcej. Za każdym razem bardzo silnie oddziałują na świadomość.

Edukacja zdrowotna menedżerów.

Istnieje silna zależność pomiędzy stanem psychicznym pracownika a jego stylem życia, ale równie silna zależność istnieje, pomiędzy stanem zdrowia pracownika a jego bezpośredniego przełożonego. W mojej ocenie edukacja zdrowotna kadry kierowniczej jest kluczowa w osiąganiu celów wellbeingowych organizacji. Menedżer to nie tylko element struktury organizacyjnej, ale także mentor i trener. Poziom wiedzy zdrowotnej kadry kierowniczej determinuje efektywność całej organizacji.

POLECAMY
Wellbeing
Wellbeing
Jarosław Rosłoniec

Wellbeing zależny od biologii.

Na wellbeing patrzę bardzo biologicznie. Wieloletnie prace badawcze raczej pomijały decydującą rolę żywienia, aktywności ruchowej i regeneracji, skupiając się na

CZYTAJ DALEJ...
Leczenie przemęczenia
Wellbeing
Jarosław Rosłoniec

Domowe metody leczenia przemęczenia.

Stres i przepracowanie powodują przemęczenie układu współczulnego (pobudzającego). Objawami przemęczenia układu współczulnego są min.: zaburzenia psychiczne (nerwica, ataki paniki), nadmierne

CZYTAJ DALEJ...